Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

El Sanatları Bölümü

Kuruluş, tarihçe

             Batman Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’na bağlı olarak açılan Geleneksel El Sanatları 2010 yılında öğrenci alımına başlamıştır.

             Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları bünyesinde bulunan Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri, Tezhip, Ebru, Minyatür ve Nakıştaki Temel Tekniklere bağlı olarak ön lisans veren bir birimdir. Uygulanan eğitim programlarında Geleneksel El Sanatları’nın görsel diline ve yaratıcı niteliklerine katkı sağlayacak çalışmalara yer verilmektedir. Ön lisans süresince amaç, Geleneksel El Sanatları konusunda bilgi ve beceri ile donanmış, geleneksel sanatları bilen, klasik üslubu özümseyen, donanımlı sanatçı adayları yetiştirmektir. Geleneksel sanatlara vakıf olup değer veren ve bu sahada kendini yetiştirip, yeniliklere açık olarak yurt içi ve yurt dışında El Sanatları sahasında nitelikli birayler yer almaktadır.

Bölüm Başkanının mesajı

Bir milletin ilim ve irfanının tekâmülünü sağlayan önemli unsurlardan biri de onun kökleriyle kurduğu bağdır. Geleneksel El Sanatları Bölümünün üstlendiği bu misyon, hem teorik hem de pratik atölye uygulamalarıyla bu kadim sanatlarımızın yaşatılması hususunda öğrencilerimize yön vermektedir.

 Ön lisans öğrenimlerini tamamlayan öğrencilerimiz bilişsel ve sosyo kültürel gelişimini sağlayıp birçok iş sahasında aktif olarak çalışabilmektedirler. İş –Kur, Halk Eğitim Merkezleri ve özel statü barındıran birçok dernek ve kuruluşlarda (Hat, Tezhip, Ebru, Halı ve Nakış) gibi kurslar aracılığıyla mesleklerini icra edebilmektedirler.