Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

İnşaat Bölümü

Kuruluş ve Tarihçe

Dicle üniversitesi Batman meslek yüksek okulu olarak eğitim ve öğretime devam ederken 2007 yılından beri Batman üniversitesi Meslek yüksek okulu inşaat teknolojisi olarak eğitim ve öğretime devam etmektedir.

Bölüm tanıtım yazısı

          Öğrencilerimizin  programımıza kabulü  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan YGS sınavından başarılı olmak ya da öngörülen koşulları sağlamaktır.

          Programın hedefi, inşaat mühendisliği ile ilgili ileri düzey bilgilerin verilmesi yanında, araştırma, tasarım ve uygulama yetenekleri kazandırmaktır. Böylece; yönetsel becerilere sahip, yaratıcı, kendisini geliştiren, sosyal yönü de kuvvetli, topluma yarar sağlamayı ilke edinmiş mezunlara sahip olabilmektir.

Bölüm Başkanının mesajı:

         İnşaat Bölümü mezunu meslek elemanları; baraj, yol, hava alanı, konut vb yapı inşaatlarında aktif olarak görev alan, kontrollük hizmeti veren firmalar ile kamu ya da yerel yönetimlerin; doğal kaynak, ulaştırma/karayolu, yapı bölümleri ve malzeme test laboratuarlarında teknik eleman olarak çalışan meslek grubunu oluşturmaktadır. Karayolu, köprü, baraj, havaalanı, su getirme/dağıtma sistemleri ve konutlardan ticaret merkezine kadar tüm yapıların planlama, proje, yapım ve kontrol aşamalarında teknik eleman olarak önemli bir rol oynamaktadırlar.

Öğrencilerimiz bu çalışma imkanlarına alt yapı oluşturacak teorik ve uygulama dersleri almaktadır. Aynı zamanda  çalıştığımız resmi kurumdaki  ve özel sektördeki  tecrübelerimiz  öğrencilere aktarılmaktadır.