Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Kimya Teknolojisi Programı

Kuruluşu ve Tarihçesi;

       1975-1976 Eğitim-Öğretim yılında MEB Yaygın Yükseköğretim Kurumu, Örgün Yükseköğretim Daire Başkanlığı’na bağlı olarak kurulan Batman Meslek Yüksekokulu, 1982 yılında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Dicle Üniversitesine bağlanmıştır. 2007 yılında Batman Üniversitesi ismini alarak Dicle Üniversitesinde ayrılmıştır. 2007-2008 yıllarında yapılan akademik bölüm ve program açma/geliştirme çalışmaları sonucunda MYO bünyesinde “Kimya ve Kimyasal İşleme Bölümü” açılmıştır. Bölüm bünyesinde Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi ve Kimya Teknolojisi programları mevcuttur.

Tanıtım Yazısı;

        ÖSYM’nin yaptığı yerleştirme sonucu kayıt hakkı kazanılan bölümden mezun olabilmek için; 80 kredi karşılığı ve 120 AKTS karşılığı derslerin tümünü başarıyla tamamlamak, 30 iş günü yaz stajı yapmak ve 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalaması elde etmek gerekmektedir. % 40 katkı ile 1 vize ve %60 katkı ile final ve bütünleme sınavı yapılarak ölçme ve değerlendirme yapılmaktadır. Bölümden Ön lisans derecesiyle mezun olunmakta ve Rafineri ve Petro-Kimya ve Kimya Teknikeri unvanı elde edilmektedir. Program, iki (2) yıl örgün eğitim vermektedir. Üniversitelerin açık öğretim fakültelerine sınavsız geçiş yapılarak lisans tamamlanabilir. Ayrıca ÖSYM’nin yaptığı DGS sınavında başarılı olunması sonucu lisans eğitimi tamamlanabilmektedir.

Bölüm Başkanının Mesajı;

            Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi alanı altında yer alan dallarda, modern anlamda sektörleri ihtiyaçlarını bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazandıran “Rafineri ve Petro-Kimya ve Kimya Teknikeri” yetiştirmek amaçlanmaktadır. Gün geçtikçe artan önemine paralel olarak, petrolün dünyada günlük hayattaki önemi; ham petrolün işlenmesi ve çeşitli petrol ürünlerinin elde edilmesinden, elde edilen tüm ana ve ara ürünlerin sanayide kullanımına kadar çeşitli alanlardaki uygulamalarını kapsayan bir programdır. Kimya ve petrokimya teknolojilerinin temel ilkelerini açıklar ve uygulama alanlarına ait bilgiler kazandırır. Türkiye’de beş petrol rafinerisi ve birçok petrokimya tesisinin bulunması, bununla birlikte Rafineri ve Petro-Kimya Teknoloji programı sadece dört üniversitede eğitimin verilmesi mezunlarımızın özellikle Rafineri ve Petrokimya endüstrilerinde çok kolay bir şekilde iş olanaklarına sahip durumdalar. Bölümümüz bünyesinde aynı zamanda; Batman Üniversitesi ile Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi Batman Rafineri Müdürlüğü, imkânlarını birleştirilerek, T.C. Batman Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Rafineri ve Petrokimya Programının eğitim ve laboratuvar imkânlarının geliştirilmesi ve karşılıklı mutabakat sonucu Rafineri tarafından inşa edilen Ham Petrol Ünitesi ve Uygulama Laboratuvarı (Maket Rafineri) mevcuttur. Aynı zamanda bölüm bünyesin son derece modern cihazlarla donatılmış “Yakıt Analiz ve Analitik Kimya laboratuvarlarımız bulunmaktadır.

            Kimya Teknolojisi alanı; sağlık, gıda gibi sektörlerin yanı sıra endüstriyel üretim yapılan tüm sektörle yakından ilişkilidir. Rafineri, petrokimya, lastik, çimento, boya, deterjan, kozmetik, tekstil ve ilaç gibi alanların tümünde Kimya Teknolojisiyle ilgili birimler bulunur. Kimya Teknolojisi; seramik, cam, otomotiv, metal, madencilik, enerji, tarım sektörlerinde geniş yer tutar. Endüstriyel işletmelerin neredeyse tamamında üretim ve kalite kontrol bölümleri Kimya Teknolojisi ile ilişkilidir.

Kimya Teknolojisi ile laboratuvar ölçeğinde üretilen kimyasalların, ekonomik biçimde tüketime sunulması amaçlanır.  Bu amaç doğrultusunda, gerekli teknolojilerin oluşturulmasını kapsayan Kimya Teknolojisi alanı, ülkelerin kalkınmasında önemli bir role sahiptir. Kimya Teknolojisi alanında teknolojik alt yapı kadar insan unsuru da önemlidir. Bu alanda mühendis, tekniker ve teknisyen pozisyonlarında çalışanlar vardır. Dolayısıyla üniversite mezunu kişiler kadar ara eleman olarak çalışacak kişilere de ihtiyaç duyulur. Kimya Teknolojisi alanında görev yapan laborantlar teknisyenleri, teknikerler, mühendisler ve üretim müdürleri iş birliği içinde çalışır.