Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

İç Mekan Tasarım Programı

TARİHÇE

İç mekan tasarımı programı 2015-2016 eğitim-öğretim yılında batman üniversitesi meslek yüksekokulu bünyesinde 40 öğrenci ile örgün öğretim olarak eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır.
 

BÖLÜM TANITIM YAZISI

Kişisel zevklere göre mekanların tasarlanması anlamına gelen dekorasyon terimi ile karıştırılmaması gereken ‘’iç mekan tasarımı’’ her detayın teknik olarak hesaplanması gerektiği bir süreç tasarımıdır. Dolayısıyla program mezunları; İç mekan tasarımı süreci içerisinde sanatsal süreci ve teknolojiyi çok iyi yönetebiliyor olmanın ötesinde tüm sıhhi tesisat, elektrik ve buna bağlı sistemlerin nasıl tasarlanması gerektiğini, malzeme ve malzeme ile uyumlu uygulama seçimini, iç mekanın dış mekan ile nasıl bir bağ kuracağı gibi teknik konularla da ilgili eğitim almış donanımlı kişilerdir.

Kalite ve rekabetin oldukça yoğun yaşandığı, tüketici ihtiyaçlarının değiştiği günümüzde İç Mekan Tasarımı Programı olarak amacımız, iç mekan tasarımı alanında istihdam edilecek bireylere kazandırılacak mesleki yeterlilikler ile İşletme ve bürolarda hali hazırda ciddi bir eksiklik olan kalifiye tasarımcı iş gücüne katkı sağlayabilmektir. Bu durum göz önünde bulundurulduğu zaman programdan mezun olan öğrenciler istihdam sorunu yaşamadan; iç mimarlık ofislerinde, mobilya fabrikalarının tasarım bölümlerinde, restorasyon firmalarında proje elemanı olarak, mimarlık ve mühendislik bürolarında çizim elemanı veya tasarımcı olarak, maket yapım bürolarında teknik eleman görevleriyle çalışabilirler. Buna ek olarak Dikey Geçiş Sınavında başarılı olan mezun öğrenciler üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Mimarlık, İç Mimarlık, İç Mekan ve Çevre Tasarımı, El Sanatları Tasarımı ve Üretimi, Geleneksel Türk El Sanatları, bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedirler.

PROGRAM BAŞKANININ MESAJI

Batman üniversitesi iç mekan tasarımı programına hoş geldiniz,

İç mekanların işlevselliğini arttırmak için yapılan çalışmalar gün geçtikçe artan bir önem taşımaktadır. Tasarımın temelinde yaratıcılık ve yaratıcı düşünme biçimlerinin gerçek dünyaya belirli estetik formlarla uygulanması vardır. Bu temel düşüncelerden yola çıkarak, programımız,  iç mekan tasarımı araştırmalarına yönelik sadece modern ve tarihi yaklaşımlara değil, aynı zamanda günümüz ve gelecek nesiller için daha iyi bir mekan tasarımı sunabilecek düşsel ve geleceğe yönelik tasarım kalıpları yaratmaya yönelmiştir.

İç mekan tasarımı programı olarak eğitim standartlarımız çağın gerektirdiği teknolojik, pratik ve teorik eğilimlerle şekillendirilmiştir. Eğitimimizin odak noktası üretim ve tasarım olup, bu iki ana fikri desteklemek amacıyla; gerek teknik gerekse bilgisayar destekli derslerimiz ve aynı zamanda üniversitemiz tarafından düzenlenen birçok atölye çalışmaları, sergiler, konferanslar ve teknik gezilerine katılarak öğrencilerimizi mezuniyet sonrasındaki iş hayatlarına en iyi şekilde hazırlamak üzere kurgulanmıştır.

Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 

                                               İZHAM KILINÇ 

                                                     İÇ MEKAN TASARIMI

                                                     PROGRAM BAŞKANI